antykwariat.com.pl logo

Wycena książek używanych on-line

linia
książki z lewej strony
 
linia pozioma
Google Plus
linia pozioma

Sposób wyceny książek używanych

Wycena książek używanych jest obecnie prosta i szybka. Dzięki możliwości sprawdzenia jaką cenę uzyskuje dana książka na aukcji internetowej Allegro.pl. Na aukcji internetowej dostępne są praktycznie wszystkie tytuły. Samodzielnie można szybko sprawdzić jaką cenę osiąga dany tytuł.

książki z prawej strony
 

Warto pamiętać, że przy sprzedaży książek w tradycyjnym antykwariacie można otrzymać 50% wartości rynkowej książki, a często dużo mniej. Antykwariaty tradycyjne pobierają prowizje sięgające czasem ponad 95% wartości książek szczególnie wtedy, gdy kupują całe księgozbiory bez wyceny poszczególnych książek. Dlatego bardzo istotna jest realna wycena książek przed ich sprzedaniem lub wstawieniem w komis w antykwariacie.

Co ma wpływ na wartość książki

Główny wpływ na wartość książki ma częstość jej występowania na rynku antykwarycznym, pozycje niskonakładowe do 1000 egzemplarzy zazwyczaj osiągają wysokie ceny. Książki wydane w wysokich nakładach powyżej 10000 egzemplarzy zwykle posiadają niską wartość. Informacja praktyczna: nakład można sprawdzić w stopce wydawniczej na ostatniej stronie książki, czasem stopka wydawnicza bywa też umieszczania na początku książki.

Rok wydania książki, im odleglejsza jest data wydania tym z reguły większa wartość. Książki wydane przed wojną w czasach II Rzeczpospolitej zazwyczaj posiadają znaczną wartość. Wynika to z faktu, że były one wydawane w stosunkowo niewielkich nakładach a dodatkowo duża część z nich uległa zniszczeniu w czasie wojny co powoduje, że obecnie rzadko występują na rynku antykwarycznym i aukcjach internetowych. Książki przedwojenne odznaczały się również bardzo często wysoką wartością merytoryczną.

Rodzaj i stan oprawy. Szczególnie cenne są książki wydane w oryginalnej skórzanej oprawie lub ze skórzanym grzbietem (w półskórku).

Kompletność, wszelkiego rodzaju braki i uszkodzenia obniżają wartość książki np. braki kartek, rozdarcia, zagięcia kartek, ubytki oprawy, ślady zawilgocenia, zalania, przebarwienia stron, podkreślenia itp. Szczególnie obniża wartość książki brak strony tytułowej. Niewielkie uszkodzenia przy rzadkich książkach nie wpływają istotnie na ich wartość o ile egzemplarz jest kompletny.

Książki z czasów II Rzeczpospolitej posiadające z reguły dużą wartość

  • Przewodniki z czasów II Rzeczpospolitej szczególnie terenów obecnie nie należących do Polski.
  • Książki prawnicze z czasów II Rzeczpospolitej (osiągają bardzo wysokie ceny z powodu dużej wartości merytorycznej).
  • Poradniki przedwojenne z różnych dziedzin.
  • Książki naukowe.
  • Encyklopedie i słowniki.
Książka

Książki współczesne, które posiadają wartość

  • Specjalistyczne niskonakładowe książki i katalogi.

Najlepszym sposobem sprzedania książek jest ich samodzielne wystawienie na aukcji internetowej Allegro.pl. Sprzedając samemu na aukcji uzyskuje się ceny rynkowe wyższe niż te, które można uzyskać w tradycyjnym antykwariacie. Wystawienie do sprzedania książek jest proste i szybkie wystarczy do tego konta w aukcji. Założenie konta jest łatwe i trwa jedynie około 2 minuty.

 
linia pozioma
Napisz: Kontakt Kontakt | Misja i cele
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację: Warunki korzystania, Polityka cookies
Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu KC. © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Data: